Polityka cookies
Ta strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz utrzymania sesji użytkownika po zalogowaniu. więcej informacji
Login
Hasło
 
 

Aktualności » Łobez.

Data publikacji: 2017.05.17 14.05.34
Powiat łobeski otrzymał łącznie 3 miliony zł na szkolnictwo zawodowe w ramach Kontraktu Samorządowego Strefa Centrum. Zostały złożone dwa projekty. W ramach pierwszego będzie zrealizowane: wyposażenie pracowni hotelarskiej, wymiana komputerów w pracowni informatycznej, utworzenie punktu SPiNKa, stypendia, praktyki i staże u pracodawców, wyjazdy know - how, pozaszkolne formy dokształcania uczniów, dokształcanie nauczycieli i inne. Na ten cel powiat łobeski pozyskał kwotę w wysokości 1,6 miliona zł, wartość całego projektu wynosi 1.71 mln zł. Projekt ten został podzielony na dwa moduły – nauczanie w Zespole Szkół oraz praktyki zawodowe u przedsiębiorców.
W ramach drugiego projektu zostanie wybudowany pawilon warsztatowy OZE za budynkiem Zespołu Szkół w Łobzie, wybudowana platforma z urządzeniami pokazowymi OZE, zagospodarowany teren oraz zamontowane oświetlenie hybrydowe. Na ten cel powiat łobeski otrzymał dofinansowanie w wysokości 1.36 mln zł, przy czym wartość projektu wynosi 1.60 mln zł.

- Ramy w kontrakcie samorządowym były ściśle określone – priorytetem była oświata ponadgimnazjalna i szkolnictwo zawodowe. W budżecie unijnym 2014 -2020 jest
nacisk na odbudowanie szkolnictwa zawodowego. Drugi projekt jest wybitnie inwestycyjny ukierunkowany pod kątem nauczania uczniów o kierunku technik OZE. Jesteśmy dumni z nowego kierunku, że podjęliśmy ryzykowną decyzję, tym samym jednak wstrzeliliśmy się w kontrakt, z którego pozyskaliśmy pieniądze na budowę bazy dla szkół zawodowych. Kierunek kształcenie techników OZE istnieje już dwa lata. W tym roku zaczniemy budowę pawilonu, w którym będzie odbywała się nauka dla uczniów zajęć praktycznych m.in.: spawanie, montaż paneli słonecznych czyli wszystkie prace, które wiążą się z czynnościami, których nie można wykonywać w klasie.
W tej chwili czekamy na podpisanie umów z marszałkiem, ogłaszamy przetarg i wybieramy wykonawcę pawilonu. Zakładamy, że budowa pawilonu będzie trwać do końca roku. Na otwarcie bazy OZE zaplanowaliśmy konferencję międzynarodową z udziałem naszego partnera z powiatu dzierżoniowskiego, gdzie powstał największy ośrodek szkoleniowy OZE w Polsce. Zaprosimy również partnera niemieckiego z Sassnitz. Do konferencji chcielibyśmy zaprosić ich szkołę, jeśli nie uda się, to przedstawicieli Parku Narodowego Jasmund, aby przedstawili osiągnięcia swojego landu w zakresie OZE. Myślę, że ten rok będzie dobry dla Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Łobzie: została zakończona trzyletnia modernizacja szkoły i powstanie parterowy pawilon pomiędzy halą a budynkiem Zespołu Szkół – powiedziała wicestarosta powiatu łobeskiego Grażyna Karpowicz.                                   
MM
Obrazek 1 z 1
Komentarze
Komentarzy: 0
Komentarzy: 0